TEOG Tercih Rehberi 2014

Teog sınavları sona erdi. Puanlar açıklandı ve sıra tercihlere geldi ve ardından da sonuçlar açıklanacak. Bu kadar önemli bir sınavda tercihleri yaparken dikkat edilmesi gereken hususları bir kaç madde halinde sıralamak da fayda var.

TEOG tercihlerinde dikkat edilmesi gereken noktalar:

1. İlk olarak önemli olanın yüzdelik dilim olduğunu unutmayın. MEB’in sitesinde dahi yüzdelik dilime göre okul türleri açıklanıyor.

2.Puana göre yani A grubu okulları ve adrese göre yani B grubu okulları seçerken dikkatli olun. B grubunda sadece okul türü seçilmekte.

3.Yüzdelik dilime göre tercih yaparken birkaç puan yukarısını seçerek tercih yapılmaya başlanmalı ve birkaç puan altını yazarak 15 tercih bitirilmelidir.

4.Anadolu Öğretmen Liseleri dönüştürüldüğü için kimisi Fen Lisesi kimisi de Anadolu Lisesi olmuştur.Bu yüzden yüzdelik dilimi görünmemektedir. Daha önceki yıllarda aldığı son sıralama ve taban puanları incelenerek yazılmalıdır. Bununla birlikte Yüzdelik dilimlerinin çok da düşük olmayacağını unutmamalısınız.

5.Pansiyon durumları önemlidir.Bazı okulların Kız/Erkek pansiyonları varken bazılarının sadece Kız veya Erkek bazılarınınsa pansiyonu yoktur. Tercih ekranında görülebilir.

6. Okulların listesi, tercih durumu, tercih listesi için adres e-okul dur.

Yerleştirme işlemleri için son başvuru tarihi 8 Ağustos 2014 Cuma Günü 17:00 dır.

Teog sonuçlarının açıklanacağı tarih ise 22 Ağustos 2014 Cuma günüdür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*