Sonsuzluk Teorisi

sonsuzluk-teorisi-film

Orijinal adı “The Man Who Knew Infinity” olan film ünlü Hintli matematikçi Srinivasa Ramanujan Iyengar‘ın hayatını anlatıyor.  Hindistan’ın Madras şehrinde zor şartlarda ve yoksulluk içinde büyüyen Ramanujan, 1. Dünya Savaşı sırasında İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanır. Profesör G. H. Hardy rehberliğinde, Ramanujan sayılar teorisi alanının öncülerinden olacaktır. Filmde gerçekte yaşamış olan matematikçi Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın gerçek hikayesi anlatılıyor.

Ramanujan ile İlgili Bazı Enteresan Bilgiler

Dosya:Srinivasa Ramanujan - OPC - 1.jpg

♦Ramanujan köyünde eski bir matematik kitabı bulur ve içindeki teoremleri kendince ispat etmeye çalışır ya da yeni teoremler yazar. Ardından İngiltere’ye Profesör Hardy’ye incelemesi için gönderir. Fakat Hardy ilk başta bunun şaka olduğunu zanneder zira Hintli köylünün ispatladığı bazı teoremler zaten yıllar öncesinden ispatlanmıştır(Çünkü Ramanujan’daki kitap oldukça eskidir). Bununla birlikte ispatlanan bazı teoremleri ile diğer bilgiler daha önce görmediği türden şeylerdir.

♦Ailesi uzun süre İngiltere’ye gelmesine karşı çıkmıştır. Nedeni de dini inanışlarından dolayı su üzerinden geçme yasağı, özel yemek talimatları gibi sebeplerdir.

♦Ramanujan bulduğu formüllerin gece rüyasında kanlı harflerle duvara yazılı şekilde gördüğünü söylemiştir.

♦Geçirdiği hastalıklar, İngiltere’ye alışamaması, verem gibi sebeplerden ötürü zor günler geçirdiği bir esnada kendini Londra metrosunun önüne atmıştır. Neyse ki kurtarılmıştır. 

♦Hastaneye kaldırıldığı bir gün enteresan bir olay yaşanır. Kendisini ziyarete gelen Hardy ona geldiği taksi numarasının 1729 olduğunu söyler ve Ramanujan “çok ilginç” diye cevap verir çünkü 1729 sayısı iki farklı biçimde iki sayının küplerinin toplamı olan en küçük sayıdır

{\displaystyle 1729=12^{3}+1^{3}=10^{3}+9^{3}}

♦Ramanujan hakkında söylenen en meşhur söz de “Ramanujan dediyse doğrudur” sözüdür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*