Sonsuz Maymun Teoremi

Bir maymun düşünün ve önünde bir daktilo var. (Ya da farketmez sonsuz sayıda maymun düşünün ve önlerinde sonsuz daktilo olsun)
Teoremimiz şu:

Bu maymun daktilonun tuşlarına sonsuz bir süre boyunca gelişigüzel basarsa maymun eninde sonunda belirli bir metni (mesela Shakespeare’in tüm eserlerini) neredeyse kesin olarak yazabilir.

Teoremin mantığında bir yanlışlık yok aslında. Yani söylenen her şey matematiksel mantığa uygun eksik olansa pratik tabi ki.

Öyle ki maymunun burada anlaşılır bir metni yazma ihtimali o kadar küçüktür ki sıfıra yakındır fakat sıfır değildir.


Daha basit düşünürsek maymunun “MAYMUN” kelimesini yazma olasılığını düşünelim. Daktiloda 50 tuş olsun. Bu durumda tuşlara rastgele basıldığı göz önüne alınırsa, yazılan ilk harfin m olma olasılığı 1/50’dir. Aynı şekilde, ikinci harfin a olma olasılığı da 1/50’ye eşit olacaktır. Art arda yazılan harfler birbirinden bağımsız olaylar oluşturduğundan, ilk altı harfin “MAYMUN” sözcüğünü oluşturma olasılığı

(1/50) × (1/50) × (1/50) × (1/50) × (1/50) × (1/50) = (1/50)6 = 1/15.625.000.000

olarak hesaplanır. Sayı 15 milyarda 1 den daha küçüktür.
Çeşitli kaynaklarda bunun matematiksel olarak olasılığı gösterilmiştir. Daha açık söylemek gerekirse matematiksel olarak maymunumuzun anlamlı basit bir kelime olan”MAYMUN” kelimesini yazma ihtimali vardır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*