Sihirli Kare

Sihirli kare, eşit sayıdaki satır ve sütuna sahip bir kareye yazılan sayıların, satırlar, sütunlar ve köşegenler boyunca toplamının sabit olduğu karelere denir. Sayıların toplamı olan bu sabite de sihirli sabit denir. Sihirli kare oluştururken satır ve sütun sayının en az 3 olması gerekir.

Sihirli karelerin geçmişi milattan önce 1120’li yıllara dayanır. Eski Çin tabletlerinde rastanılmış ve daha sonra Arap astrologlar tarafından da kullanılmıştır.

Sihirli kare yaparken her sayı yalnızca bir kez kullanılabilir. Örneğin 3×3’lük bir sihirli kare oluşturduysak toplam 9 karemiz olur ve bu da her kareye 1’den 9’a kadar olan sayıların bir kez yazılacağı anlamına gelir.

Gelelim sihirli sabiti nasıl bulacağımıza. Sihirli sabit de aşağıdaki formül yardımıyla buluruz.

Burada n, oluşturmak istediğimiz karenin kaç satır ve kaç sütun olacağının sayısıdır. Yukarıda 3×3 tipinde bir sihirli kare oluşturmak istedik yani n=3’tür ve sihirli sabitimiz de 15 bulunur. Yani her satırın, her sütunun ve köşegenin toplamı 15 olmalıdır. Sayılarımızı buna göre yerleştirmeliyiz.

7. dereceden bir sihirli kare aşağıdaki gibidir;

10. dereceden bir sihirli kare de aşağıdaki gibidir:

Sizde istediğiniz dereceden bir sihirli kare seçip, sihirli sabiti bulduktan sonra kareleri boş bırakarak sihri tamamlayabilirsiniz.

Kaynaklar

1. Vikipedi, Magic Square.
2. Matematikdunyası.org, Sihirli Kareler I

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*