Rene Descartes Kimdir?

rene descartes ve kartezyen koordinat sistemi

Rene Descartes, kartezyen geometri olarak da adlandırılan cebirin geometriye uygulamalarını içeren ve modern analitik geometrinin temellerini atan La Geometrie adlı çalışmanın sahibi, filozof, analitik düşünme sisteminin kurucusudur.
1596 yılında Fransa’nın La Haye kasabansında doğan ünlü düşünür eğitimini bir cizvit kolejinde görmüştür. 1616 yılında Poitiers Üniversitesinde hukuk eğitimini tamamladı. Gençlik yıllarının çeşitli dönemlerinde orduda da hizmette bulunmuştur.

1619 yılında bütün bilgiyi sağlam temellere oturtmaya dair meşhur rüyasını görür ve çalışmalara başlar. Descartes’in hayatı boyunca düzenli bir işi olmamış ve ailesinin kaynaklarıyla hayatını devam ettirmeye çalışmıştır. Araştırmaları için pek çok avrupa şehrini dolaşmış ve 1628 yılında Fransa’ya geri dönmüştür. Bundan sonra felsefe ve optik üzerine değişik çalışmalar yapmıştır. 1649 yılında İsveç Kraliçesinin davetiyle İsveç’e gider. Hayatı boyunca hassas bedeni dolayısı ile 11’den önce yataktan kalkmayan Descartes sabahları çok erken vakitlerde Kraliçeye ders vermek için saraya gider. Bölgenin sert iklimi sabahın soğuğuyla birleşince; Descartes zatürre olur ve İsveçe gelişinden 6 ay sonra 53 yaşında ölür.

“Kesin olan bir şey var: Bir şeyin doğruluğundan şüphe etmek. Şüphe etmek düşünmektir.” Düşünmek ise var olmaktır. Öyleyse var olduğum şüphesizdir. Düşünüyorum o halde varım. İlk bilgim bu sağlam bilgidir. Şimdi bütün öteki bilgileri bu bilgiden çıkarabilirim”

Bugün kartezyen (cartezien) koordinat adını verdiğimiz sistemin adı Latince’nin yaygın olduğu yıllarda Rene Descartes’in adının Latince karşılığı olan Cartesius’tan gelmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*