Prizmalar ve Açınımları

Bu konumuzda prizmalar konusuna giriş yapacağız. Prizmalar konusu 3 kısımda incelenir. Prizmaların temel özellikleri ve açınımları, prizmaların yüzey alanları ve prizmaların hacimleri.

Prizmaların hepsini tek tek göstermek yerine önemli olan ve sınavlarda en çok çıkan prizmalardan bazılarını anlatacağız. Bunlar: Kare prizma, üçgen prizma, beşgen prizma ve bu cisimlerin açınımları.

 

PRİZMALAR

♦Alt ve üst tabanları birbirine eş ve paralel çokgensel bölgelerden oluşan, yan yüzleri ise dörtgensel bölge olan geometrik cisimlere prizma adı verilir.
♦Prizmalar tabanlarındaki geometrik şekle göre isimlendirilirler. Örneğin prizmanın tabanında kare varsa ismi kare prizma, üçgen varsa üçgen prizma olur.

♦Prizmalarda beş adet temel eleman bulunur bunlar; tabanlar, yan yüzler(yanal yüzey), ayrıtlar, köşeler ve yüksekliktir.

♦Prizmaların yan yüzlerindeki ayrıtlar tabana dik ise dik prizma, dik değilse eğik prizma olarak adlandırılır. Eğik prizmaların yüksekliğini şeklin dışından çizeriz.

Şimdi bazı prizmaları ve açınımlarını gösterelim.

Üçgen Prizma ve Açınımı

Üçgen prizma birbirine paralel iki adet üçgenin taban olduğu ve yan yüzlerinin dikdörtgensel bölgelerden oluştuğu kapalı geometrik şekildir.

Üçgen prizmalar tabanlarındaki üçgenlerin çeşitlerine göre farklı biçimlerde çizilebilirler.

Üçgen prizma 2 adet üçgensel bölge ve 3 adet dikdörtgensel bölgeden oluşur.

üçgen prizma kapalı

Aşağıdaki üçgen prizma açınımında hangi ayrıtların üst üste geleceği oklarla gösterilmiştir.

 

üçgen prizmanın açınımı

Kare Prizma ve Açınımı

Kare prizma birbirine paralel iki adet karenin taban olduğu ve yan yüzlerinin dikdörtgensel bölgelerden oluştuğu kapalı geometrik şekildir.

Kare prizma 2 adet karesel bölge ve 4 adet eş dikdörtgenden oluşur.

kare prizma

 

kare prizmanın açınımı

Beşgen Prizma ve Açınımı

Beşgen prizma birbirine paralel iki adet beşgenin taban olduğu ve yan yüzlerinin dikdörtgensel bölgelerden oluştuğu kapalı geometrik şekildir.

Beşgen prizma 2 adet beşgen ve 5 adet dikdörtgensel bölgeden oluşur. Eğer beşgen prizmanın tabanları düzgün çokgen ise bu kez yan yüzlerdeki dikdörtgenler birbirinin eşi olur.

 

beşgen prizma

 

 

beşgen prizmanın açınımı

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*