Pi Sayısı

Pi sayısı tüm zamanların en gizemli matematiksel sabitlerinden birisidir. Pi sayısı en basit anlatımla bir çemberin çevresinin çapına bölünmesiyle bulunur. Örneğin çapı 1 cm olan bir çemberin çevresi π ‘dir. 

π sayısı sembolü ilk olarak (Yunan alfabesinde “π” bir harftir) 1706’da William Jones tarafından kullanılmıştır. 

Arşimet kareleme yöntemiyle yaklaşık olarak değerinin 22/7 olduğunu keşfetmiştir. 1737’de İsviçre matematikçi Leonhard Euler tarafından kabul edildikten sonra  da bu sembol popüler hale gelmiştir.

Pi Sayısı Nasıl Hesaplanır?

Dairesel bir şekil kullanarak kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Hesaplamaya bir tabak alarak başlayabilirsiniz. Önce çevresini sonra da çapını hesaplayıp yazalım.

                          Çevresi 82 cm
                  Çapı da 26 cm

Ölçtüğümüz dairesel tabağın çevresinin çapına bölümü 82/26= 3,1538 … çıktı. Peki neden tam olarak 3,1415… değil? Bu ölçüm yaptığımız metre’mizin hassaslığından kaynaklanır milimetreden daha küçük birimleri ölçen bir metre kullanırsak ölçüm hassaslığı artacak ve π sayısına yaklaşacaktır.

Pi Sayısı Kaç Basamaklıdır?

Pi sayısının virgülden sonraki basamaklarının belirli bir sınırı yoktur. Yani sonsuza kadar devam eder. Üstelik bu sayılar devretmez. Yani pi sayısı irrasyonel sayıdır. Örneğin buradaki sitede pi sayının virgülden sonraki 100 000 basamağına göz atabilirsiniz.

Pifiloloji, Pi sayısının virgülden sonraki basamaklarını ezberleme uğraşına verilen addır. Her yıl Mart ayının 14. gününde yani 3.14 tarihinde dünya pi günü kutlanır ve bu kutlamalarda virgülden sonraki en çok basamağı ezberleme yarışmaları yapılır. Bu konudaki dünya rekoru Akira Haraguçi isimli bir Japo’a aittir. Akira pi’nin tam 100 000 basamağını ezberleyebilmiştir.

Pi sayısının ezberleme yöntemlerinden birisi piileme denilen rakamları birer kelime gibi düşünerek şiir ezberleme yöntemidir. Aşağıdaki cümleyi düşünelim;

“Sen, o alan o çevre bölününce ve sonsuz rakam ile çıkan değişken dizilimli sayısın.”

Her kelimedeki harf harf sayısı gerçekten de pi sayısının basamaklarındaki rakamları verecektir. Bu da;

3,1415926535897

sayısına karşılık gelir.

Pi sayısının hesaplanabilen basamakları her geçen gün artmakla birlikte bugün yaklaşık olarak 2 trilyon 700 milyar basamağı hesaplanmıştır. Bu rakamları yazmaya kalksak 300 milyon sayfadan fazla kağıda ihtiyacımız var demektir.

Pi sayısı hala gizemini koruyan en önemli matematiksel değerlerden birisi ve bu özelliğini yıllar geçse de korumaya devam ediyor.

Yazımıza pi müziği ile son verelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*