Matematik Yazı Dizisi

matematik-makaleleri

Birçok insan için matematik, hayatını zehir eden derslerden, içine korku salan sınavlardan ve sınıfı geçer geçmez kurtulacağı bir kâbustan ibarettir. Bazıları içinse matematik, hayatı anlamanın ve sevmenin bir yolu olabilmiştir. Çünkü sevmenin yolu her şeyde olduğu gibi, burada da anlamaktan geçer. Ancak anlayabildiğimiz şeyleri severiz.”

Diyor Sinan Sertöz(*). Gerçekten de matematik diğer disiplinlerden oldukça farklıdır.  Bir dil düşünün ki dünyanın neredeyse tamamı bu dili bilsin. Buradan kalkıp Güney Afrika’ya da gitseniz bir kağıt kalem alsanız ve en basitinden 2+2=? yazsanız alacağınız cevap 4 tür. Temelinde bu kadar kapsayıcıdır matematik ve bir o kadar da hayatımızın merkezinde.

Sözün özü aslında bir süredir aklımda olan MATEMATİK YAZI DİZİSİ ana başlıklı yazılarıma başlamış bulunuyorum. Matematiğin dibi olmayan bir kuyu olduğunu düşündüğümüzde benim burada yazacaklarım o kuyudan içtiğim bir tas suyun tadını size anlatmaya çalışmaktan ibarettir ve hatalarımız kusurlarımız elbet olacaktır maksat bir yerden başlamak.
Matematik yazı dizilerini belli başlıklarda topladım. Bunların geneli hiçbir matematik bilgisi gerektirmezken, pek azı biraz bilgi isteyen konulardır. Herkesin anlattığından farklı olarak ben matematiğin kaşıyla gözüyle değil bizzat felsefesiyle doğasıyla ilgili anekdotlar vermeye çalışacağım.
Genel manada bahsedeceğim mevzuları bölümler halinde sıraladım. Bunlar pek tabii ki benim şahsi sınıflamam, atladığım ya da özellikle bahsetmemi istediğiniz ekstralar olursa mail adresimiz vasıtasıyla fikir öneri ve isteklerinizi bekliyor olacağım.Ayrıca bütün yazılar bittiğinde bu başlık altından maddeleri tekrar linkleyeceğim. Sinan Sertöz ile başladık sitemizin slogan sözünü söyleyen matematikçilerin prensi (**) ile bitirelim:

Matematik bilimlerin kraliçesidir” 

BÖLÜMLER

1. Matematiğe Genel Bakış

1.1. Neden Matematik?

1.2. Kısa Tarih

1.3. Keşif mi İcat mı?

2.  Bir Soru, Bir Hikaye

2.1. 2+2=0 Eder.

2.2. Satrancın Hikayesi

3. Bir Cevap, Biraz Felsefe

3.1. 2+2=0 Çözümü – Matematik Evreni

3.2. Matematik Sanatı

4. Hayatımız Matematik

4.1. Matematik ve Doğa

4.2. Bazı Özel Sayılar ve Diziler

4.3. Özel BölümHarezmî ve x

5. Eğlencelik

5.1. Paradokslar ve Matematik

5.2. Kitap Önerileri

5.3. Film Önerileri

____________________________________________________________________________________
(*) Sinan Sertöz, Bilkent Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi.

(**)  Carl Friedrich Gauss,  18.yy da yaşamış Alman matematikçi ve bilim adamı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*