Matematik Konulu Filmler

Sinemada matematik ile ilgili, konusunda matematik kullanılan filmleri listeledik. Matematiği sevenler ve bu tarz filmlere ilgi duyanlar için izlenebilecek 6 film. Filmler aklın sınırlarını zorlayan matematik dehaları, izleyende mutlaka iz bırakacak arkadaşlık bağları gibi güzel içerikler de bulunduruyor. 

İşte filmler;

1. Cube- Küp (1997)

IMDB puanı 7.3 olan bu film tek mekanda geçiyor. Kanada yapımı filmde birbirini tanımayan 6 kişinin aynı odada uyanması ve farklı mesleklerdeki bu kişilerin küp şeklindeki bir odadan kurtulmaları için kendilerine verilen şifreli matematik problemlerini çözmeleri ve sonraki odaya geçmeleri gerekiyor. Heyecanlı ve gerilimi yüksek bir film. Ayrıca devam filmleri de çekildi.

2. Pi – Pi (1998)

IMDB puanı 7.5 olan bu filmde de takıntılı matematik dehası Max’in hayatını anlatılıyor. Max doğadaki bütün ilişkilerin belirli bir şifre içerdiğini bunun anahtarını bulduğu taktirde doğanın işleyişinde şifreyi çözeceğine inanmaktadır. Bilim kurgu ve gerilim filmi olan Pi, ABD yapımı. Film ayrıca siyah beyaz çekilmiştir.

3. La Habitacion de Fermat – Kapan (2007)

IMDB puanı 6.7 olan bu İspanyol yapımı filmin konusu Küp filmini andırıyor. Birbirini hiç tanımayan 4 matematikçi büyük bir gizemi çözmeleri istenir ve bir yere davet edilirler. Matematiksel problemleri çözemediklerinde bulundukları oda onlar için birer ölüm tuzağına dönüşür. Bir yandan hayatları için soruları çözmeye çalışırken bir yandan da onları buraya kimin kapattığını bulmak zorundadırlar.

4. The Man Who Knew Infinity – Sonsuzluk Teorisi (2015)

Hindistan’ın Madras kentinde yoksulluk içinde büyüyen matematikçi Srinivasa Aiyangar Ramanujan’ın gerçek hayat hikayesini anlatan bu filmin IMDB puanı 7.2. Ramanujan bir şekilde evinde bulduğu bir formül kitabında geçen teorileri tamamen kendi çabalarıyla ispatlar ve bunu İngiltere’ye Godfrey Harvey’e gönderir. Başlarda kendisini dikkate almayan Harvey Ramanujan’ın bazı ispatlarının yıllar önce zaten ispatlandığını fakat bazılarının da henüz ispatlanmadığını fark eder ve bu genç matematikçiyi İngiltere’ye davet eder. Ramanujan’ın trajik ve ilginç hikayesi de burada başlar.

5. A Beautiful Mind – Akıl Oyunları (2001)

IMDB puanı 8.1 olan bu filmde başrolde Russell Crowe ünlü matematikçi ve Nobel Ekonomi ödülü sahibi John Nash’i canlandırmaktadır. Princeton Üniversitesinde doktora yapan ve “Oyun Teorisi” adlı tezi kendisine Nobel kazandıran Nash daha sonra MIT Üniversitesinde ders vermeye başlamıştır. Tam da bu esnalarda soğuk savaş döneminde ordu için şifre çözme görevleri yapış ve bu sıralarda da paranoid şizofren olduğu otaya çıkmıştır. Oldukça güzel ve etkileyici bir anlatıma sahip film John Nash’in hayatını ve şizofreniyi kendi dehasıyla nasıl yendiğini anlatıyor.

6. Good Will Hunting – Can Dostum (1997)

IMDB puanı 8.2 olan filmin başrolünde Matt Damon ve Robin Williams var. Will bir üniversitede hademe olarak çalışmaktadır. Bir gün tesadüfi olarak bir sınıfı temizlerken sınıfların birinde tahtada yazan problemi görür ve biraz uğraşarak çözer. Ertesi gün sınıfa gelen profesör problemi kimin çözdüğünü sorar ve bulamaz. Biraz takipten sonra Will’in çözdüğünü anlar ve ondaki dehayı keşfeder. Oldukça problemli bir kişiliği olan Will daha sonra bir şekilde profesör Sean McGuire ile tanışır ve ikisinin de hayatları değişir. Güzel ve sürekleyici bir film olan Can Dostum, 2 Oscar ödülü almıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*