Leonhard Euler Kimdir

leonhard-euler-1

18. yüzyılda 1707 yılında doğan İsviçreli matematikçi ve fizikçi Euler, gelmiş geçmiş en üretken matematikçi olarak adlandırılır. Öyle ki eserleri 70 ciltten fazladır. Matematiğin pek çok dalına sayılar teorisinden, topolojiye kadar sınırsız katkıda bulunmuştur. Fonksiyon kavramını tanımlamıştır.

Leonhard Euler, babası papaz olan bir çocuktu. Bu yüzden çocukluğunun çoğunu babasının vaaz verdiği Riehen‘de geçirmiştir. Babası Euler’in de papaz olmasını istiyordu bu yüzden eğitimini Basel üniversitesinde İlahiyat okuyarak tamamlamıştır. Fakat çocukluğunda kendisine matematik dersi veren Johann Bernoulli babasını oğlunun büyük bir matematik potansiyeli içerdiğine ikna etmiştir. Eğer etmeseydi muhtemelen Euler şu an adı hiç duyulmayan sıradan bir papaz olarak kalacaktı ve matematik büyük bir dehadan yoksun kalacaktı.

1727 yılında ödüllü bir problem çözme yarışmasına katıldı. O senenin sorusu bir gemi üzerine gemi direklerini yerleştirmenin en iyi yolunun bulunmasıydı. Yarışmadan mansiyon ödülü kazandı. Henüz 20 yazşında birisi için oldukça değerli bir başarı kazanan Euler için henüz yolun başındaydı.

leonhard-euler-3

Daha sonraları Rusya’dan öğretim görevlisi teklifi alan Euler İsviçre’de bir süre daha kaldı. Ardından Rusya’ya giden Euler burada fizik profesörü oldu. 1733 yılında Basel’e geri döndüğünde artık bilinen ve üretkenlikte doruğa ulşan bir matematikçi ve fizikçiydi.

1735 yılında rahatsızlanan Euler önce bir gözünü daha sonra da diğer gözünü kaybetti. Fakat bu onun çalışmasına kesinlikle engel olmadı ve iki gözü de görmemesine rağmen yardımcıları vasıtasıyla yüzlerce makale daha yazdı.

Leonhard Euler’i bu kadar meşhur yapan nedir?

leonhard-euler-4

Herkesin aklına böyle bir soru gelebilir zira yüzyıllar içinde binlerce ünlü matematikçi gelmiş ve matematiğe pek çok katkı yapmıştır. Euler’i bunlardan ayıran nedir? İşte Euler hakkında bilinen bazı detaylar.

 • Euler’in inanılmaz bir hafızası vardır, eski yunandan bir şiiri hatasız ezberleyip her sayfadaki ilk ve son satırı söyleyebilirdi.
 • Bütün eserleri kitaplaştırılmak istense 70 quarto ciltten fazla tutardı. (quarto: Bir sayfaya 4 sayfa sığdırmak)
 • Kişisel notlarının ve not defterlerinde yazanların kitaplaştırılması düşünülüyor ve bunun için gerekecek sürenin 20 yıl olduğu düşünülüyor.
 • Dehasını anlatması açısından bir arkadaşı Euler’in bir matematiksel ispatı iki yemek öğünü arasında yapabildiğini söyler.

Leonhard Euler’in Bazı Çalışmaları

Tabi ki bu çalışmaların tamamını bu başlıkta anlatabilmek imkansızdır. Çünkü neredeyse ilgilenmediği, kendisine atıfta bulunulmadığı çalışma azdır.

leonhard-euler-5

 • e sabiti olarak bilinen (Euler sabiti de denir) matematiksel sabiti kullanan ilk matematikçidir.
 • Ünlü Euler özdeşliğini oluşturmuştur.

{\displaystyle e^{i\pi }+1=0\,.}

Bu özdeşlik Richard Feynman tarafından “matematikteki en olağanüstü formül” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca hakkında 400 sayfalık bir kitap yazılmış ve Yapılan bir anket sonucu “gelmiş geçmiş en büyük denklem” seçilmiştir.

 •   Arkadaş sayılar olarak bilinen sayılar 2000 yıldır bilinen bir sayı grubuydu ve sadece 3 çifti bulunabilmişti.   Euler 59 çift daha bulmuştur.
 • Diferansiyel denklemler teorisine önemli katkılarda bulunmuştur.
 • Ünlü Königsberg’in yedi köprüsü problemini çözmüştür.
 • İsviçre’de 20 yıl süreyle fotoğrafı paraların üzerine basılmıştır.

leonhard-euler-para

2 yorum

 1. “18. yüzyılda 1807 yılında doğan …” “1727 yılında ödüllü bir problem çözme yarışmasına katıldı….” “1735 yılında rahatsızlanan Euler önce bir gözünü daha sonra da diğer gözünü kaybetti….” sanırım bir yazım hatası var

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*