Isaac Newton Kimdir?

İngiliz fizikçi, matematikçi ve astronom Sir Isaac Newton kütle çekimi ve hareket yasaları kanunlarıyla tanınır. 17. yüzyıl bilimsel devrimine büyük katkıları olmuştur. Newton, 1642 yılında İngiltere’nin Grantham şehrinde dünyaya geldiğinde aynı yıl astronominin babası Galileo‘nun da ölümü gerçekleşmiştir. 

Eğer diğer insanlardan benim için bir şeyler yapmalarını bekleseydim hiçbir şey yapamazdım. – Newton

Isaac Newton Kısaca Hayatı

Newton’un doğumundan bir süre sonra annesi başka biriyle evlenir ve Newton’u anneannesine bırakarak gider. 7 yıl sonra yüklü bir mirasla döndüğünde Newton’un çifti olmasını istiyordu. Sonunda Newton annesini okula ve üniversite okumaya ikna eder ve müthiş yükselişi başlar. 1687’de, fizik üzerine en etkili kitap olarak adlandırılan Philosophiae Naturalis Principia Mathematica‘nın (Doğal Felsefesinin Matematiksel Prensipleri) en bilinen eserini yayınlar. 1705 yılında İngiltere Kraliçesi tarafından şövalye haline getirilerek “Sir” ünvanı verilir.

Isaac Newton’un Çalışmaları

Newton veba salgını nedeniyle çiftlik evlerine döndüğü 2 yılda çalışmalarında büyük ilerlemeler kaydeder. Kütle çekimi üzerine çalışır, diferansiyel ve integral hesaplamaların temelini atar. Yine çiftlikte geçirdiği yıllarda beyaz ışığın tek başına bir ışık birimi olmadığını bir ışık tayfından meydana geldiğini keşfeder. 

İki yılın sonunda Cambridge Üniversitesine tekrar döner ve buradaki iki yılın sonunda matematik profesörü ünvanını almıştır. 

Newton optik, matematik, fizik ve mekanik alanlarında önemli çalışmalar yapmıştır.

Optik alanında; beyaz ışığı tayflarına ayırmış, mercek ve prizmalar kullanarak tekrar birleştirmiştir. Gökkuşağının oluşumu açıklamıştır.

Matematik alanında neredeyse katkı yapmadığı dal yoktur. Diferansiyel ve integral hesaplamada yeni yöntemler bulmuş, fizik alanında duyduğu matematik gereksinimini kalkülüsü inşa ederek ortaya koymuştur. Kalkülüs (Calculus) yaşamın her alanında kullanılan temeli cebir, trigonometri ve analitik geometri üzerine inşa edilmiş matematiğin bir dalıdır. 

Matematiğe katkılarına rağmen Newton’un bilinmesi fizik alanında yarattığı devrimle alakalıdır. Bunun sebebi de kütle çekim yasalarını ortaya koymasına dayanır. Newton’a kadar gezegenlerin yörüngesi hesaplanabiliyordu ve hareketleri matematiksel olarak ölçülebiliyordu fakat yörüngede neden kaldığı bilinmiyordu. İşte Newton, Güneş ve gezegenler arasında bir çekim kuvveti olması gerektiğini düşündü ve ortaya kütle çekimi adını verdiği devrimsel düşünce ortaya çıktı. Yine çiftlikte geçirdiği bu dönemde ağaçtan başına elma düşmesi olayıyla bilinen yerçekim kuvvetinin varlığını keşfetmiştir.  

 

Ayrıca Newton’un, hareket yasaları olarak bilinen üç yasa üzerinde çalışmıştır. Newton’un hareket yasaları bir cisim üzerine etki eden kuvvetler ve cismin hareketi arasındaki ilişkileri ortaya koyar. Bu yasalar şunlardır:

1. Dışarıdan bir kuvvete maruz kalmayan hareketli bir cisim doğrusal hareketini sürdürür.
2. Kütlesi “m” olan bir cisme uygulanan “F” kuvveti ile “a” ivmesi arasında F=ma bağıntısı vardır.
3. Her kuvvete karşılık, her zaman eşit ve ters bir tepki kuvveti vardır.

Newton bu düşüncelerini ve matematiksel ispatlarını Philosophiae Naturalis Principia Mathematica ya da kısa adıyla Principia adlı eserinde ortaya koymuştur. 

Newton ilerleyen dönemde darpane müdürlüğü teklifini kabul ederek Londra’da yaşamaya başlar. 1703’te Royal Society denen bilim topluluğunun başına geçer. Newton, son yıllarında sindirim problemleri çekiyordu ve bu yüzden beslenme hareket kabiliyetini büyük ölçüde değiştirmek zorunda kalır, 31 Mart 1727’de 84 yaşındayken Londra’da hayatını kaybeder ve Westminister Manastırı’nda gömülür.

Isaac Newton’un Bazı Eserleri

1Philosophiae Naturalis Principia Mathematica

2. Method

3. Opticks

4Arithmetica Universalis

Isaac Newton Sözleri

♦ Plato benim arkadaşım, Aristoteles benim arkadaşım ancak benim en büyük arkadaşım doğruluk.

♦ Diğer tüm kanıtları bir yana bırakırsak baş parmak bile benim Tanrı’nın varlığına inanmam için yeterlidir.

♦ Dünyaya nasıl göründüğümü bilmiyorum; ama ben kendimi, henüz keşfedilmemiş gerçeklerle dolu bir okyanusun kıyısında oynayan, düzgün bir çakıl taşı ya da güzel bir deniz kabuğu bulduğunda sevinen bir çocuk gibi görüyorum.

♦ Biz düşüncelerimiz değiliz, biz düşüncelerimizin düşüncesiyiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*