Hayatımız Matematik

günlük hayatta matematik

Doping üzerine yapılan araştırmaların birinde sporculara neden bu yasaklı maddeleri kullandıkları soruluyor, sporcuların çok azı birinci olup ödül almaktan bahsediyor. Pek çok sporcunun yasaklı madde kullanmaktaki en büyük amacı hatırlanmak..  Sergei Bubka’nın Temmuz 1994’te kırdığı 6.14 lük sırıkla yüksek atlama rekoru kırılamadı. 19 yıllık bir rekor ve unutulmaz.. Ölümsüz olmanın en sağlam ve eğlenceli yollarından birisi matematik yapmaktır.

İki nokta arasındaki en kısa mesafe bir doğru parçasıdır.”

Öklid’in bu sözü 20. yy ortalarına doğru su götürmez bir gerçek olarak karşımızdaydı, üstelik binlerce yıldır. Hepimiz Öklid’in bu deyişini kural olarak benimsedik geometri derslerinde gördük. Kalıcılık böyle olmalı, bir iş yaparsınız 10 yıl olmadı 20 yıl hatırlanır. Bir söz söylersiniz 2000 yıl hatırlanır. (1)

Çok uzağa gitmeye gerek yok aslında çoğunuz her gün Boğaziçi köprüsünden geçiyor. Kafanızı kaldırıp zincirlerini hiç dikkat ettiniz mi, eğri bir stili var. Biz ona parabolik diyoruz. Herhangi bir noktadaki kablonun eğimi, altındaki ağırlığın, kablodaki gerilime oranıdır. Matematik bilmeyen bir mimar-mühendis o köprüyü yapabilir miydi? Belki evet lakin üzerinden geçen ilk kamyonda boğazın soğuk sularında serinliyor olurdu.

köprüler ve parabol

Peki, helis eğrilerini duydunuz mu? Adı aşina olmayanlara yabancı gelebilir ama bahçenizdeki sarmaşığın izlediği yoldan, bilgisayarınızın parçalarını tutan vidaların uçlarındaki kıvrımlara kadar pek çok yerde helis eğrisine rastlayabilirsiniz.

helis-eğrisi-nedir

Yukarıdaki şekil bir helis eğrisi çizimidir. Şunu sorabilirsiniz yahu bu helis eğrisi doğada falan da varmış ta ne işe yarar?

Söyleyelim, bir sarmaşıksınız ve silindir biçiminde bir yapının üzerine çıkacaksınız. Dikine çıkabilirsiniz ama çok fazla enerji harcamanıza sebep olur. Mümkün mertebe dolanarak çıkmak avantajlıdır. En az enerji sarfiyatı ile en kısa yoldan yukarı çıkmanın yolu ise helis eğrisi çizmektir. Sarmaşıklar bunu milyonlarca yıldır yapar.

Helis eğrisine cami minarelerine çıkarken kullanılan merdivenlerde de rastlanılabilir. O kadar dik bir minareye en ekonomik ve kısa yol tabii ki helis eğrisi çizerek çıkmaktır

Her işimizde kullandığımız vidalarda da görmek mümkündür bu sarmal eğriyi.

vidalar ve matematik

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*