Günlük Hayatta Matematik

matematik ve yaşam

Geçmişte ressamlar çizimlerinde ideal insan ölçüleri üzerine kafa yormuşlar. Yani çok daha estetik resimler yapabilme güdüsüyle buldukları ölçü ise şuymuş: Boy uzunluğunun göbekten ayak uçlarına olan uzunluğa oranı, göbekten ayak uçlarına olan uzunluğun göbekten başucuna olan uzunluğa olan oranına eşittir. Biraz daha açıklayıcı olmak gerekirse,
İnsanın boy uzunlu a olsun. Göbeğinden ayakucuna kadar olan uzaklık da b olsun. Bu durumda göbeğinden başucuna kadar olan mesafe a-b olur. Bu durumda ideal insanın ölçüleri şu denklemi sağlamalı.

matematik

Fiziksel olarak ideal insanda sağlanması istenen bu x/y oranına altın oran denir. Bazı matematiksel işlemler yapılarak (bunlara değinmiyorum) bu oranın yaklaşık olarak 1,618033988749… olduğu görülür. Mona Lisa tablosunun bu ölçüler gözetilerek çizildiği iddia edilir. Belki de o tabloyu bu kadar popüler yapan özelliklerden biri de budur. Kim bilir..

(1) Bu kural düzlem geometrisi için geçerlidir. Daha sonra farklı çalışmalarla Riemann Geometrisi denilen ya da küresel geometri ile bilinen bir rakibin gelmesiyle, iki nokta arası en kısa mesafenin bir sadece doğru değil bir eğri de olabileceği gerçeği de var. Ya da küresel geometri de bir üçgenin iç açılarının toplamının 180 derece olmayabileceği gibi. Kafalar karışmasın burada değişen şey menemen yaparken kullandığımız tahta altlıktır. Düz bir deminde domatesi kesmekle eğri bir zeminde kesmek farklıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*