Genç Matematikçiye Mektuplar

Matematik üzerine kitaplar bölümünde matematiği anlatan konusu matematik ve onu anlamak olan kitapları bulmaya tanıtmaya çalışıyoruz. Belki bu kitaplardan birini okuyan birini matematiğe ısındırabilir ya da ön yargılarını kırabiliriz. 

Kitap: Genç Matematikçiye Mektuplar

Yazar: Ian Stewart 

Ian Stewart bu kitabında matematikte öğrenim görmeyi ve bu alanda muhtemel bir kariyer yapmayı planlayan genç bir insanın kararlarını etkileyebilecek bölümlerin günümüze taşımak için bir girişim olduğunu anlatıyor. (Önsözden)

Kitap “Neden Matematik?” başlığıyla başlayarak 21 bölüm boyunca Meg adlı birine lise seviyesinden bir üniversitede öğretim görevlisi olana kadar geçen sürede karşılaşabileceklerini anlatıyor, öğütler vererek matematiğin özünü anlatmayı amaçlıyor.

Kitap sonunda referans ve notlar kısmında kitap içerisinde yer alan özel kişiler hakkında bilgiler, teoremler hakkında notlar ve aydınlatıcı bilgiler var. 

Matematikle ilgilenen herkesin kütüphanesinde olması gereken güzel bir kitap Genç Matematikçiye Mektuplar

Matematik bir bina olsaydı ters çevrilmiş bir piramide benzerdi. Dar bir temelin üzerine inşa edilen yapı her katı bil alttakinden daha büyük bir şekilde bulutlara yükselirdi. —Ian Stewart

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*