Doğal Sayılar

Doğal Sayılar, matematiksel tarihte belki de kullanım olarak en eskiye dayanan sayı kümesidir. Ortaya çıkışı nesnelerin sayılmalarına olan ihtiyaçtır diyebiliriz.

Doğal sayılar 0 (sıfır) dan başlar ve devam eder. Sayamayacağımız kadar çok doğal sayı vardır ve bu sonsuz tane olarak isimlendirilir. Yani doğal sayılar0 dan başlar fakat sonu yoktur. En son doğal sayı nedir gibi bir soru sorulamaz.

Doğal sayıların hepsini birden biz N harfi ile gösteririz. Yani N harfini gördüğümüz zaman matematiksel olarak 0,1,2,3,4,5,… diye devam eden sayılar aklımıza gelmelidir.

Hepimizin bildiği gibi matematikte kullanılan dört temel işlem vardır. Bunlar toplama, çıkarma, çarpma ve bölmedir. Biz bu işlemleri günlük hayatta karşılaştığımız doğal sayı problemlerini çözmede kullanırız.Örneğin;

Ali kırtasiyeden tanesi 2 TL den 6 adet kurşun kalem aldığına göre ne kadar para öder?

Bu sorunun cevabı tabi ki oldukça kolay. Hatta birden fazla çözüm yolu bile düşünülebilir. Çarpma kullanarak 2 x 6 = 12 TL vereceğini kolaylıkla bulduk.
Problemlerimiz her zaman bu kadar kolay olmayabiliyor. Bu soruda sadece basit bir çarpma işlemi yaparak sonu ulaştık.Yeni bir soru da birkaç işlemi birden kullanmamız gerekebilir.

doğal-sayılar-soru-1

 

Başlangıçta Hasan’ın elinde 160 kg elma varken yarısını bir lokantaya satıyor. Yani 160:2=80 kg. 80 kg lokantaya satarsa elinde 160-80=80 kg elma kalacaktır. Kalanların da önce 23 kg satıyormuş. Yani 80-23= 57 kg kalır. Sonra da 19 kg satıyorsa,
57 – 19 = 38 kg kalır. Manav Hasan’ın 38 kg elması kalmıştır.

Bazen de problem cümlesi olarak değil, işlem olarak sorular karşımıza çıkabilir.

Örneğin, 120 : (72 – 42) = ?

Yukarıdaki soruyu çözmeden önce bu tür içerisinde birden fazla işlem içeren soruların çözümlerini kolaylaştıracak bir kuralımız var onu yazalım.

KURAL  (İşlem Önceliği)

Birden çok sorulduğu durumlarda varsa önce üslü sayılar, sonra parantez içindeki işlemler, daha sonra çarpma ya da bölme işlemi, en sona da toplama veya çıkarma işlemleri yapılır.

Bu kurala göre sorumuzda öncelikle parantez içindeki işlemi yapmalıyız.
doğal-sayılar-çözüm-1

Cevap 4 olacaktır.

Örneğin,

246 – 54 + (72 : 8) + 42 x 7 sorusunun cevabını bulalım.

işlem-önceliği

Cevap 495 olacaktır. Görüldüğü gibi adım adım gidilerek ve işlem önceliği kuralına uyularak sorular kolaylıkla çözülebilir.
Siz de

      125 x 8 – 80 + 40 : 5

işlemini yapabilirsiniz.Başarılar.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*