Cahit Arf Kimdir?

cahit-arf-2 (1)

Cahit Arf, 1910 yılında Selanik’te dünyaya gelen Cumhuriyet dönemi matematikçilerindendir. Cahit Arf ilkokulu sultani denilen liselerin ilkokul kısmında okumuş, lise öğrenimi esnasında matematikteki üstün başarısı neticesinde ailesi tarafından Fransa’daki St. Louis Lisesi‘ne gönderilmiştir. Lise öğreniminin ardından üniversiteyi de Ecole Normale Superieure‘de tamamlayan Cahit Arf, Türkiye’ye dönünce Galatasaray Lisesinde bir süre matematik öğretmenliği yapmıştır. 

Bir süre İstanbul Üniversitesinde çalışmış ardından doktora eğitimi almak için Almanya’ya gitmiştir. 1938 yılında doktora eğitimini başarıyla tamamlamış ve  İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde çalışmaya yeniden başlamıştır. Bu süreçte profesör ünvanı almış ve “ordinaryüs” denilen en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyelerine verilen bu ünvana layık görülmüştür.

Uzun yıllar gerek yurt içinde gerek yurt dışında çalışmalarda bulunmuş, TÜBİTAK’da görevler almıştır. Son olarak Ortadoğu Teknik Üniversitesinde çalışırken emekli olmuştur. Kariyeri boyunca sayısız çalışmaya imza atmış, öğrenci yetiştirmiş ve ödüller almıştır. Cahit Arf 1997 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir.

Cahit Arf’in Bazı Çalışmaları

♦ Cahit Arf daha çok cebir alanında çalışmalar yapmış ve ün kazanmıştır. Literatüre cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin Arf değişmezi, Arf halkaları gibi terimler kazandırmıştır. Hasse-Arf Teoremi de yine adıyla anılan çalışmalarından birisidir.

♦ Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebileceği konusunda da çalışmalar yapmıştır.

Cahit Arf hayatı boyunca matematiği ve matematikle uğraşmayı bir iş değil yaşam biçimi olarak görmüştür. Bu yüzden öğrencilerine ve matematik öğrenmek isteyenlere de “matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın” demiştir.

Cahit Arf’in anısına 10 TL’lik banknotların arka yüzünde bir fotoğrafı ve Hasse-Arf teoreminde yer alan Arf değişmezinin tanımı yer almaktadır.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Matematik Bölümü’nde her sene Arf adına ve anısına özel bir konferans düzenlenmektedir.

Cahit Arf’in Bazı Sözleri

♦ Matematik zaten her zaman vardı. İnsanoğlu onu buldu.

♦ Matematik esas olarak sabır olayıdır. Ezberleyerek değil keşfederek anlamak gerekir.

♦ İşlerinizi başkalarına yaptırmayın. Çünkü kendi istedikleri gibi yaparlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*