Bir Tam Sayı ile Bir Rasyonel Sayı Arasındaki İşlemler

Merhabalar. Bu konuda bir tam sayı ile bir kesrin toplamının çeşitli uygulamalarından ve kafa karışıklığına neden olabilecek bazı rasyonel sayı toplamalarına değineceğiz. Tam sayı ile rasyonel sayı arasında toplama, çıkarma işlemleri negatif bir tam sayı ile rasyonel sayının toplamı gibi konuları payda eşitleme yapmadan ipuçlarıyla göstereceğiz.

Pozitif Tam Sayı ile Bir Rasyonel Sayının Toplamı

♦ Pozitif tam sayılarla pozitif rasyonel sayıları toplamak payda eşitleme yapmadan da oldukça kolaydır. Bu işlem için önce rasyonel sayının paydası ile tam sayıyı çarpar aradaki işareti (işlemi) rasyonel sayının payına uygularız. 

ÖRNEK

\( +2+\frac { 1 }{ 2 } \)  işlemini yapalım.

Çözüm

\(\frac { +2×2+1 }{ 2 } =\frac { 5 }{ 2 } \) bulunur.

Pozitif Tam Sayı ile Bir Rasyonel Sayının Farkı

♦ Pozitif tam sayılarla pozitif rasyonel sayıların farkını bulmak toplamını bulmak gibi yapılır. Bu işlem için önce rasyonel sayının paydası ile tam sayıyı çarpar aradaki işareti (işlemi) rasyonel sayının payına uygularız. 

ÖRNEK

\( +3-\frac { 1 }{ 2 } \)  işlemini yapalım.

Çözüm

\(\frac { +3×2-1 }{ 2 } =\frac { 5 }{ 2 } \) bulunur.

Negatif Tam Sayı ile Bir Rasyonel Sayının Toplamı

♦ Negatif tam sayılarla pozitif rasyonel sayıların toplamı bulunurken önce rasyonel sayının paydası ile tam sayıyı çarpar aradaki işareti (işlemi) rasyonel sayının payına uygularız. 

Negatif Tam Sayı ile Bir Rasyonel Sayının Farkı

♦ Negatif tam sayılarla pozitif rasyonel sayıların farkı bulunurken önce rasyonel sayının paydası ile tam sayıyı çarpar aradaki işareti (işlemi) rasyonel sayının payına uygularız. 

 

Pozitif Tam Sayılı Kesri Bileşik Kesre Çevirme

♦ Pozitif tam sayılı bir kesri bileşik kesre çevirirken payda ile tam kısmı çarpar paydaki sayıya ekleriz.

Negatif Tam Sayılı Kesri Bileşik Kesre Çevirme

♦ Negatif tam sayılı bir kesri bileşik kesre çevirirken payda ile tam kısmı çarpar paydaki sayıya ekleriz. Eksi işaretini işleme katmayız, en sona bileşik kesrin önüne yazarız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*