Bir Doğal Sayının Karesi ve Küpü

standart sapma

Aslında daha üst sınıflarda üslü sayılar olarak adlandırılan ve ayrıntılı özellikleri verilen konuya giriş seviyesinde bilgiler verilip sonraki adımlara hazırlık yapılacaktır. Konuda özellikle bir sayının karesi, küpü ve tekrarlı yazım gösterimi anlatılacaktır.
Bu anlatılanlar ileriki sınıf seviyelerine hazırlık niteliğinde olup sadece konuya temel teşkil etmesi bakımından kısa olacaktır.
Soru: Bir odada 4 dolap, bir dolapta 4 raf ve bir rafta 4 kitap varsa bu odada toplam kaç kitap vardır?

İşte bu sorumuzun cevabı bize tekrarlı sayıların yazımını gösterir. Şöyle ki;

Toplam kitap sayısını bulmak için;

4x4x4 işlemini bulmalıyız. İşlemi yapmayı sonraki adıma bırakalım bu adımda bu 3 adet aynı sayının çarpımını daha kısa bir biçimde gösterecek olursak:

4 x 4 x 4 = şeklinde yazılır.

Mavi renkli yazılan kısımdaki 4 çarptığımız sayıları simgeler. 4’ün hemen üzerinde daha küçük yazılan 3 ise kaç tane 4’ü çarptığımızı gösterir ve üs veya kuvvet olarak isimlendirilir. Okunuşu ise “Dördün küpü” şeklindedir. Yani eğer kuvvetimiz 3 ise okunuşu “küp” şeklinde olacaktır.

Başka bir örnek verelim;

5 x 5 x 5 ifadesini bahsettiğimiz şekilde yazalım.

5 x 5 x 5 = 5³ şeklinde yazabiliriz. Okunuşu ise “Beşin küpü” şeklindedir.

Devam edelim;

6’nın 6 katı kaç eder? sorusunun yazımını düşünelim.

Matematiksel olarak gösterimi 6 x 6 = ? olacaktır. Şimdi bu 6 x 6 kısmını yukarıda yazdığımız şekilde acaba nasıl daha kısa bir gösterimle yazabiliriz diye düşünelim. Yukarıda sayımızı yazıp kendisiyle kaç kez çarpıldıysa onu da üs olarak yazıyorduk. Benzer şekilde yapalım.

6 x 6 = şeklinde yazılır.

Gördüğünüz gibi 2 adet 6 çarpıldığı için üs olarak 2 yazdık. Okunuşu ise “Altının karesi” şeklinde olacaktır. Yani üs olan 2, karesi diye okunur.

Bazı örnekler;

bir-dogal-sayının-karesi-ve-küpü

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*