Augustin Louis Cauchy Kimdir?

1789 yılında Paris’te doğan Fransız matematikçi Cauchy, 19. yüzyılın en önemli matematikçilerindendir. Analiz alanında önemli çalışmaları vardır. Cauchy teoremi adıyla bilinen ünlü teoremini tanımlamış ve ispatlamıştır. 

Cauchy kariyerine askeri bir mühendis olarak başlar ve 1810’da Napolyon’un filosu için limanlar ve surlar üzerine çalışmak için Cherbourg’a gider. Buradaki iş yüküne rağmen Lagrange tarafından kendisine gönderilen birkaç problemin çözümü de dahil olmak üzere, konveks çokyüzlülerin kenar, köşe ve yüz sayıları arasında ilişki kuran çeşitli matematiksel kanıtlar yollamıştır. Bu kanıtlardan birisi de Pierre de Fermat’ın çokgen sayıları alanındaki probleminin çözümüdür.

Cauchy, 1813’te Paris’e döner. Burada Lagrange ve Laplace onu tamamen matematik çalışması için ikna etmiştir. Ertesi yıl, karmaşık fonksiyonların teorisinin temelini oluşturan kesin integraller üzerine yazısını yayınlar. 1816’dan itibaren Paris Bilimler Akademisi, Collège de France ve École Polytechnique’de profesörlük yapmıştır.

Gaspard Monge, Bilimler Akademisi’nden 1816 yılında siyasi sebeplerden dolayı kovulduğunda onun boşluğunu doldurmak için Cauchy başkan olarak atanır. Aynı yıl hidrodinamikte klasik kabul edilen dalga yayılımı üzerine bir araştırma için Fransa Enstitüsü Grand Prix’sini kazanmış, 1822’de elastikiyet matematik teorisinin temellerini atmıştır.

Cauchy’nin esas olarak en çok yeniliği Cauchy, Cauchy – Riemann denklemleri, Cauchy teoremi, Cauchy integral formülü ve Cauchy esas değeri konularında yapmış ve tanınmasına bu buluşları yol açmıştır. Analiz dalının önemli bir parçası olan limit ve süreklilik konularında önemli çalışmalar yapmış, kompleks değişkenli fonksiyonlar kuramını ortaya atmıştır. Cauchy matematik tarihinin en üretken matematikçilerinden birisidir.

Cauchy, kendisine yüksek motivasyon sağlasa da, dindar inatçılığı ve agresif dini bağnazlığı nedeniyle meslektaşlarını rahatsız etmiştir. 1830 yılında X. Charles’ın sürgün edilmesiyle Louis-Philippe’nin tahta çıkışı üzerine Cauchy, bağlılığın yemini etmek yerine sürgüne gitmeyi tercih etmiştir. Prag’da ileride Bordeaux dükü olacak bir çocuğun eğitimini üstlenir.  

 

1838’de sürgünden dönmüş,  École Polytechnique’de çalışmaya devam etmiştir. Cauchy, 68 yaşında Sceaux’da geçirdiği bronşit ve ateşli bir hastalık dolayısı ile hayatını kaybedene kadar bilim adına çalışmaya ve üretmeye devam etmiştir. Adı Eyfel kulesine yazılan meşhur 72 kişiden birisidir.

“İnsanlar gelip geçer; fakat eserleri kalır”  —Cauchy

Eserleri “Oeuvres complètes d’Augustin Cauchy” adıyla 27 cilt halinde yayınlanmıştır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*